Öncelikle bireyin ya da organizasyonların Koç denilince ne anladıkları ve neler bekledikleri çok önemlidir. Birçoğumuz “Koç” denilince, ne yiyeceğimizi, ne kadar yiyeceğimizi, kaç Km yürümemiz gerektiğini bize söyleyen kişi olduğunu zannediyorduk. Ancak Koçluk’ un meslek olarak kabul edilmesi ile gerçek anlamı anlaşılmaya başladı.

Temelde Koçluk alan ile Koç arasında olmazsa olmaz güven ilişkisine dayanan, Koçluk alanın ilerlemek istediği konuda Koçun doğru ve güçlü soruları karşısında kendisini ve düşüncelerini duymasını sağlayarak etkili bir farkındalık yolculuğudur. ICF’ e (Uluslar Arası Koçluk Federasyonu ) göre; Koçluk alan ile ortaklık gerçekleştirerek düşünceleri provoke eden yaratıcı bir süreç.

Unutulmamalıdır ki Koç;

  • Arkadaş,
  • Mentor,
  • Terapist,
  • Danışman,
  • Diyetisyen,

değildir…

“Ne yapayım canım Koçu mis gibi arkadaşlarım var, anlatır rahatlarım” diyebilirsiniz. Tabi o da lazım ama…

Peki niye bir Koç ile çalışılmalı?

Çağımızda her şeyi çok hızlı, yoğun, sanal iletişim içerisinde tempolu bir şekilde yaşıyoruz. Bu durumda, ne hissettiğimize dönüp bakmaya, duygu ve davranışlarımızdaki değişimleri fark etmeye vakit bulamadan yaşıyor, öyle bir noktaya geliyoruz ki bu sorunlarla nasıl baş edeceğimizi öğrenmek için arayışlar içinde buluyoruz kendimizi.

Sorun olduğunu kabul ettiğimiz noktada bu sorunu çözmek, hayatımızdan çıkartıp yolumuza devam etmek istiyoruz. Ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Mesela, “patronumun karşısında konuşurken heyecanlanıyorum ve kendimi tam ifade edemiyorum” ya da “toplantıda sunum yaparken konuya çok hâkim olmama rağmen soru sorulduğunda geriliyorum ve tepkilerimi kontrol edemiyorum” demiyor muyuz?

Bunun için yığınla kişisel gelişim ya da psikoloji kitapları okuyor geliştirmek istediğimiz noktalar için çabalıyoruz. Fakat ne yaparsak yapalım, kitaplarda yazılanları uygulamaya çalışsak da yine başladığımız yerde olduğumuzu görüyoruz.

Kimimiz için topluluk karşısında konuşmak dünyanın en zor işiyken, bir başkası için bu mesele bile değildir. Peki, O kişi bunu nasıl yapıyor? O yapabiliyorsa bizim yapamamamızın sebebi ne olabilir?

Bu soruları kendimize sormaya başladığımızda, hayatımızda bizi engellediğini fark ettiğimiz noktalarda çözüm aramaya başlamamız bile çok büyük bir adım.

Fark etmenin, konu ile ilgili farkındalık yaşamanın en büyük adımı olduğunu varsayarsak ve bu aşamada Koçluk hizmeti alırsak ne olur?

Koç, sizi tedavi etmek zira doktor değildir. Size şunu şöyle yap, bunu da böyle yap demez, çünkü Danışman değildir.

Koç, bulunduğunuz noktadan ( A ) varmak istediğiniz noktaya ( B ) giderken, başta da açıklandığı gibi güçlü, vurucu sorular ile farkındalık yaşamanıza, içinizdeki sizi, sesi fark ederek, kendinizi engellediğiniz noktaları bulmanıza eşlik eden yoldaşınız olur.

Farkındalık yaşadığımız o “Aha” anından sonra, iç motivasyonumuz artar, sorunun kaynağını keşfeder ve sorunu çözmek adına iç kaynaklarımızı kullanarak içselleştirdiğimiz yeni bir yolculuğa çıkarız.

Koçluk bu kadar kıymetliyken bir de Koçluk’ un özel alanları oluştu. İhtiyaçlar dahilinde oluşan bu niş koçluklar oldukça popülerleşti.

İyi de oldu.

Neden mi?

Diyelim ki kariyeriniz ile ilgili tıkandığınız bir konu var. Hop Kariyer Koçunuz ile görüşüyorsunuz. Yok ilişkinizde yaşadığınız bir durum için ilişki koçunuz ile görüşüyorsunuz. Ne fayda sağlar?

Efenim, niş koçlukla hizmet veren koçlar spesifik olarak odaklandıkları tek bir alan olduğu için daha fazla deneyim elde ediyorlar dolayısıyla sizin yolculuğunuza daha etkin eşlik edebiliyorlar.

Bir yönetici koçuyla çalışmak ile yöneticiliğiniz ile ilgili bir gündeminizi yaşam koçu ile görüşmeniz arasında fark olacaktır. Çünkü Yönetici Koçu araçları ile Yaşam Koçu uygulama araçları bazı noktalarda farklılık gösterir ve çoğunlukla iyi bir Yönetici Koçu geçmişte de yöneticilik yapmıştır.

Bu arada bir çok Koç, danışanı ile ilk görüşmesini, tanışma güven ilişkisinin kurulması adımları olarak değerlendirir ve adına da “Kimya Görüşmesi” dediğimiz bir tür deneme seansı olarak ücretsiz Koçluk yapar. Eğer ilginiz var ise bu şekilde de bir deneme yapabilirsiniz.

Koçum benim diyeceğiniz, potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza eşlik edecek bir koç ile çalışıp kendinize güzel bir hediye verebilirsiniz.

Sevgiler…

19 Comments

Comments are closed.