Koçluk daha çok danışmanlık ve mentorluk ile karıştırılsa da Koçluk kavramında altının çizilmesi gereken “Farkındalık” yaşamak olduğudur. Koçluk, düşüncelere meydan okuyan yaratıcı bir ortaklık sürecidir.

Bir koç ile çalışmak günümüzde artık lüks değil, ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle yoğun iş ve özel hayat temposu içerisinde çağı yakalamak, daha iyi ve kaliteli iletişi kurmak, kendimizi daha iyi ifade edebilmek, daha başarılı olmak, daha güçlü ve kararlı davranmak için koç ile çalışmak daha da anlamlı olmaya başladı. Koçluk bireylere uygulanabildiği gibi organizasyonlara da uygulanabilmektedir.

Bireysel Koçluk

Bazen yeni bir karar aşamasındayken bizi durduran, engelleyen iç sesimiz korkularımız sebebiyle kendimiz için doğru kararları alıp almadığımızdan emin olamıyoruz. Belki eşimize dostumuza danışıyor ve onların hayat tecrübeleri ile verdikleri önerileri dikkate alıyor, belki de en garanti olanı seçiyoruz. Ama iç potansiyelimizi tam olarak biliyor muyuz? Korkularımızı, endişelerimizi nasıl yöneteceğimizi fark edebiliyor muyuz?

Profesyonel Koçlar, bu aşamada bireylere iç potansiyellerini ortaya çıkartmaları için yürüdükleri yolculukta eşlik ederek bireyin tamamen kendi kararları ile sorumluluğunu alarak yoluna devam etmesinde güçlü bir yol arkadaşı olabilmektedir.

Yönetici Koçluğu

Firmaların yönetici pozisyonunda çalışan insan değerlerine, onları potansiyellerinin üzerine taşımak ve firmanın verimliliğini arttırmak için yapılan koçluk sürecidir.

Takım Koçluğu

Organizasyon içerisinde aynı hedefe koşan bireylerden oluşmuş bir takımın, en verimli şekilde projelerini gerçekleştirmeleri için yapılan koçluk sürecidir.